Kiegészítő lecke: Általános tisztítószerek a háztartásban

Kiegészítő lecke: Általános tisztítószerek a háztartásban

A projekt részévé tettük a környezettudatos háztartás témakörét – nem véletlenül. Otthonunk, háztartásunk a színhelye életünk legnagyobb hányadának: nappalink, hálószobánk, a gyerekszobánk, a konyhánk, a fürdőnk. Nem mindegy tehát, hogy milyen anyagok jutnak a különböző felületekre, melyeket megérintünk, a levegőbe, amit beszívunk, az anyagokra, melyeket akár egész nap viselünk, vagy az ágyneműbe, mellyel közvetlenül találkozik a bőrünk a napunk harmadában. 

Fontos ezt a témakört taglalni azért is, mert NEM pénzkérdés a környezettudatos háztartás vezetése. Sőt! A „zöldebb” alternatívák bekerülési költsége messze alacsonyabb, mint környezetszennyező párjaiké. Arról nem is szólva, hogy egyéb – hasonlóan lényeges – szempontok alapján is kedvezőbb a használatuk.

Kiindulási pontként felsoroljuk azokat a szereket, melyek napjainkban elérhetőek a boltok polcain. Megdöbbentő, hány különböző elnevezésű és csomagolású tisztítószer sorakozik ott, vásárlásra ösztökélve a modern háziasszonyt. Csillogó, baktériummentes felületeket, villámgyors tisztítást, kellemes illatot ígérnek a flakonok matricái. Két út áll a háziasszony előtt: elhiszi a reklámok állításait, és e felületes tájékozódás alapján gondolkodás nélkül vásárolja meg a csábos külsejű kémiai szereket. Dönthet úgy is, hogy előbbre helyez egyéb, igenis megfontolást igénylő elveket, s felteszi kérdéseit: az egészségre ártalmasak-e, valóban ennyire hatékonyak-e, mint a reklámokban, biológiailag lebomlóak-e, miután leengedjük a lefolyónkba, elérhetőek-e gazdaságos vagy környezetbarát vagy újrahasznosítható csomagolásban, helyettesíthetőek-e házi készítésű tisztítószerekkel. Ezek azok a kérdések, melyeknek megfontolás tárgyát kell(ene) képezniük egy-egy bevásárlás esetén. 

Az általunk összeállított előadás anyaga külön kitér azon vegyszerekre, melyek hétköznapjainkban „velünk” vannak, használjuk őket. Mi magunk is meglepődtünk azon, hogy milyen fantáziadús neveket találnak ki a gyártók egy-egy termékük eladhatósága szempontjából. S nem csak az elnevezés, de maga a használati kategória is figyelemre méltó lehet a szemlélődő számára. Külön tisztítószer kapható „konyhai fertőtlenítésre”, „felületek tisztítására”, „általános lemosásra”. S ami a legelképesztőbb, hogy a legtöbb vegyianyag spray formájában használható. Tehát, a használat során, a felületeket befújva jóval nagyobb szórásban részesül mindenki és minden a környéken a vegyianyagból. Ez különösen magas kockázatot jelent légzési nehézségeket, allergiás, asztmatikus rohamokat is okozni képes szerek esetében.

Érdekes összefoglalót adunk egyik diánkkal a bennünket napi szinten érintő és érő kemikáliákról: hiszen ki is szokott abba belegondolni, mennyi „vegyszeres” felülettel és anyaggal találkozunk nap mint nap – sőt, fogyasztunk is el káros vegyületeket. Érdemes legalább figyelemfelhívás szinten felsorolni a reggeltől estig tartó, átlagos életvitelhez tartozó használati tárgyak, élelmiszerek, tisztítószerek stb. lehetséges veszélyeit. S ha tisztába jövünk mindezzel, máris elértünk arra a szintre, hogy tudatosan keressük az alternatív megoldásokat, és nem törődünk bele a sanyarú helyzetünkbe.

Az előadás anyaga ettől a ponttól arra a tételre fókuszál, hogy minden háztartási manőver helyettesíthető a funkciójában teljes mértékben egyenrangú környezetbarát változatával. Ezeket az anyagokat vesszük sorra és mutatjuk be azok használati tudnivalóit.

A szódabikarbóna

  • hatásában a mosószódára hasonlít;
  • lefolyók, edények, ezüstök, vasalótalp, hűtőszekrény, mosdókagyló, vécécsésze tisztításra, vágódeszka és hűtő szagtalanítására kiváló.

Az ecet

  • vízkőoldó;
  • a penészt, foltokat eltávolítja;
  • fürdőszoba, wc és a hűtőszekrény teljes fertőtlenítésére és tisztán tartására alkalmas;  
  • olívaolajjal és vízzel faápoló anyag lehet belőle.

Az asztali só

  • odaégett étel áztatással eltávolítható a sóval;
  • súrolószerként is kiváló (mosogató, sütő, tűzhely);
  • folttisztító (kávé, tea, bor, víz);
  • vágódeszka és a szemetesvödör szagtalanítója;
  • levegőillatosító készíthető belőle.

A citrom

  • csempe, kád, mosdókagyló, mosogató, csaptelepek áttörölhetőek a kifacsart és kifordított fél citromhéjjal;
  • baktériumölő és enyhén vízkőoldó hatású;
  • szivacsra cseppentve frissíti a levegőt;
  • króm tárgyakat átdörzsölve zsírtalanít, csillogóvá tesz;
  • mikrohullámú sütő legjobb tisztítószere (vízzel felforralva, a mikróban hagyva 5-10 perce).

Az alternatív háztartási tisztítószerek ismertetése után a mérleg megvonása következik: miért járunk jobban a környezettudatos életmód elkezdésével. Érdemes az indokokat tudatosítani: környezet- és bőrbarát, nem irritál használat közben, csomagolásuk jóval csekélyebb mértékű (gazdaságos kiszerelésben is kaphatóak), rendkívül olcsóak (a vegyi tisztítószerekkel összevetve).

Megszakítás