Kiegészítő lecke: Tavaszi takarítás

Kiegészítő lecke: Tavaszi takarítás

A flakonerdőtől az ecetig

Létezik egy igen különleges, általában gazdasszonyok által gyakorolt háztáji erdőgazdálkodási mód: flakonerdő telepítése. Helye általában a mosogató vagy a fürdőszobai csap alatti szekrény. A plántálás lehet folyamatos, de tipikus ideje inkább a tavaszi nagytakarítást megelőző hét. A telepített egyedek jellemzője, hogy többnyire műanyagból készülnek, tetszetős külsővel rendelkeznek. Kellemes illatúak, ugyanakkor többségük változó fokozatban az egészségre és a talajra, a talajvizekre veszélyes, biológiailag nem lebomló anyagot tartalmaz. A kifejlesztőik erősnek és olykor intelligensnek titulálják őket, és bőven gondoskodnak a vásárlásukra ösztönző hírverésről. Ezért is eshet meg az, hogy oly nagy számban növekednek manapság a flakonerdők. Pedig valószínűleg nem adtuk még sosem össze, mennyiért kapunk alkalmanként csillogó-villogó csempét, tükröt és ablakot, makulátlan tisztaságú parkettát, ragyogó mosogatótálcát, tiszta lakástextíliát. Nem számoltunk egyes háztartási vegyszerek, vegyületek allergizáló, bőrt és nyálkahártyát irritáló hatásával sem, nem beszélve a lefolyón leengedett, nem lebomló anyagok környezetkárosító utóéletével. Lehet másképpen is? Az alábbiakban néhány praktikus és olcsón megvalósítható ötletet olvashatnak a tavaszi nagytakarításra készülők. S ami szintén fontos: flakonerdő telepítése nélkül dolgozhatunk.     

Itt van mindjárt a jó öreg mosószóda (vegyész nyelven nátrium-karbonát). Azon túl, hogy kiváló zsíroldó és tisztítószer, a fehérneműt mindenféle optikai trükk nélkül teszi ismét hófehérré eme biológiailag lebomló anyag. Kb. két evőkanálnyi kell egy ruhaadaghoz, tehát a modern mosónők igen olcsó és hálás segítője. A fehérítendő függönyöket, asztalterítőket is beáztathatjuk a mosószódás vízbe, majd ugyanezzel az olcsó szerrel ki is moshatjuk. Színes ruhaneműhöz azonban csak feleennyi mennyiséget adjunk, lereszelt mosószappannal kiegészítve. Öblítőszer helyett változatos illatot kölcsönözhetünk ruhaneműinknek, lakástextíliánknak, ha illóolajunkból a tartóba adagolunk 6-8 cseppet, kedvünkre váltogatva az illatokat: például levendulát az ágyneműnek, citromillatot a fehérneműknek, jázmint a blúzoknak, pólóknak. 

Másik lehetőségünk a nem fehérítendő ruhákhoz, díszpárna huzatokhoz, plédekhez, selymekhez  a mosódió, melyből 1 kg összesen 130-150 használatra elegendő. 5-6 szem egy kis tüll zsákban, a mosógép dobjában teljes megelégedésünkre fejti ki hatását akár 5-6-szor is újrahasználva, környezet- és pénztárcakímélőn. Sőt, ha az összegyűjtött, már kiszolgált diókat kb. 1 liternyi vízben kifőzzük, kiváló tisztító hatású fölmosószert nyerünk. Ezután a néhai mosódiónk maradványai kikerülhetnek a kerti komposztunkra. 

A mosószódára küllemében és hatásában is igen hasonlít a szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát) takarításra igen, de étkezési célra nem alkalmas változata. A mai mosóporok gyártásakor is használják mellesleg. Csillogó edények, csészék, ezüstök, zsírtalan sütőbelső és tepsik, tiszta vasalótalp, habfehér függönyök és vásznak bizonyítják hatékonyságát. A fésűink, hajkeféink alapos tisztán tartására jellemzően kevés gondot fordítunk, pedig csak hetente egyszer kell éjszakára beáztatnunk azokat egy kis víz és 3-4 evőkanálnyi szódabikarbóna elegyébe. Hűtőben, mosdóban kis tálkába téve szagtalanít, ecettel használva pedig kitűnő lefolyótisztító (3-4 evőkanálnyi szódabikarbóna a csőbe szórva és 1 dl ecettel „nyakon öntve”). Ezt a műveletet javasolt hetente megismételni, így sosem lesz ideje a zsírnak, szappanhabnak lerakódnia a lefolyó csövében.

S ha már ecet… Igen-igen, a régi-régi, már nagyanyáink által is kedvelt ecet is álljon ott háztartási polcunkon! Kiváltható vele az öblítőszer, hiszen puhává, kellemes tapintásúvá varázsolja a ruhákat, ágyneműket anélkül, hogy ecetszagúvá tenné őket, sőt minden kellemetlen szagot semlegesít. A színes ruhák szinte megújulnak tőle. Nagytakarításkor az ablakokat előbb ecetes vízzel mossuk le, majd műszálas rongydarabbal töröljük át. Az ecet szaga egy ideig a rovarokat is távol tartja az üvegfelülettől. A fürdő és a WC pedig teljes egészében tisztává, penész- és vízkőmentessé tehető néhány deciliternyi ecettel: lespricceljük, majd néhány perc múlva kefével átsikáljuk – garantáltan minden lerakódás, vízkő eltűnik. Ha az ecetes üveg műanyag kupakján apró lyukat ütünk, tisztítószeres flakonként használhatjuk, majd kiöblítés után a szelektív hulladékgyűjtő műanyagokat tároló edényébe dobhatjuk. Alig 100 Ft-ért egy hónapnyi tisztaságot vásárolhatunk a mellékhelyiségektől a konyhán át a kerámiával burkolt felületekkel bezárólag. A mészkővel és a márvánnyal azonban nincs jó barátságban, ne használjuk ezeken a kőfajtákon! 

S ha már nagymosásról szóltunk, nem hagyhatjuk szó nélkül a teregetés műveletét sem, merthogy annak is létezik környezetterhelő és azt kímélő, jól bevált változata. A divatossá vált szárítógép vagy a magas fordulatszámú centrifuga lehetővé teszi a pulóver vagy nadrág azonnali magunkra öltését, de ilyen gyors segítségre nagyon ritkán szorulunk rá, valljuk csak be! Kora tavasztól késő őszig teregethetünk a szabadban a mi éghajlatunk alatt, hiszen nincs is kellemesebb a levegőn száradt ruhába belebújni. Nem beszélve a textíliát érő napfény fertőtlenítő hatásáról. Ugyanakkor tény, hogy sokan nem tehetik meg, hogy a szabadban szárítják a ruhaneműjüket, mert rendkívül forgalmas, poros útvonal mentén laknak.  

A konyha takarításakor használjuk az igen-igen olcsó, mindig kéznél lévő tisztítószert, a sót (és annak is a natúr, legközönségesebb változatát). Ha leégett az étel a lábosban, jöhet a sós áztatás! A fellazult ételmaradék rövid idő múlva könnyedén eltávolítható. Súrolószerként is megállja a helyét a konyhasó – bizonyítékul, hogy nem kötelezőek az illatanyagok a tűzhely vagy a mosogatótálca megújulásához. Csak rá kell szórnunk a felületre egy kevés sót, és szivaccsal óvatosan dörzsölni a letapadt szennyeződéseket, majd nedves törlőkendővel áttörölni.  S ha már konyha: aki gyakorta facsar citromot, a világért se dobja ki a héját! Kitűnő tisztítószere mosogatónak, mosdókagylónak, csaptelepeknek, a fürdőben pedig a csempének, kádnak. Csak ki kell fordítanunk a héját, rostjával kifelé, és máris „2 in 1” módon tisztíthatunk (eszköz és szer egyben). A citromhéj komposztálható, így ne a szemetesvödörbe kerüljön, hanem a komposztdombra! 

A nagytakarítást a gondos háziasszony általában összeköti a selejtezéssel, a felesleges holmik kiválogatásával. Nehéz legyűrni a ragaszkodást azon ruhadarabokhoz, melyek korábban csinosan álltak a viselőjén, mostanra divatja múltak, vagy kicsinek bizonyulnak.  

Egy alapos tavaszi nagytakarítással elérjük, hogy a lakás levegője is felfrissül (tiszták a felületek, portalanok a szőnyegek és a függönyök stb. Amennyiben a légfrissítéshez ezek után is ragaszkodunk, az is megoldható vegyszerek nélkül. Egy kis üveggel a kedvenc illóolajunkból (levendula, citrusok, citromfű, szegfűszeg stb.) töltsünk egy szép üvegcsébe, adjunk hozzá egy kis vizet, majd az üvegbe állítsunk egy filcanyag vagy vászondarabot, esetleg nedvszívó törlőkendőből sodort csíkot. Az anyag átitatódik a kellemes illatú olajjal, ezzel egész nap üde levegőt biztosít a helyiségnek. Ha időnként megfordítjuk az anyagdarabot a folyadékban, hosszan tartóbb lesz a légfrissítés. Nem mellékesen pedig a citrusfélék jellegzetes illatától még a levegő apró, szúró-vágó szárnyas harcosai is fejvesztve menekülnek.

Immáron ragyog a ház, tisztaság vesz körül bennünket a fürdőtől a konyhán át a hálószoba szegletéig. Összességében elmondható, hogy nem kell sok-sok pénzt kiadni a tiszta és baktériummentes felületekért, a csillogó-villogó konyháért, fürdőért, az otthoni üde levegőért. Kis találékonysággal, nagyanyáink bevált praktikáit tovább örökítve tetemes költségektől óvjuk meg magunkat, és ráadásul környezetünket is védjük, követendő példát mutatva a felnövekvő nemzedékek számára is. Ha elhatározzuk, hogy likvidáljuk háztartásunkból a flakonerdőt, és kizárólag „zöld” tisztítószereket használunk minden takarítási, mosási hadművelethez, szó szerint bőrünkön, egészségünkön is megérezzük majd a jó döntés hatását, környezetünkről, sőt pénztárcánkról már nem is beszélve. 

Megszakítás