2025-ben 30. évébe lépett a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság. 1940. január 7-én, 85 éve kezdte meg működését a Tatai Népfőiskola Benda Kálmán vezetésével. Magyary Zoltán és felesége, Techert Margit tragikus halálának 80. évfordulójára emlékezünk márciusban. Az évszámok emlékezésre és tiszteletre köteleznek mindannyiunkat.
Január 9-én 11 órakor kezdődött a koszorúzási ünnepség az egykori Malom Szálló, most Hotel Arnold falán elhelyezett emléktáblánál a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság szervezésében. Ez a nagy rendezvény egyben nyitánya volt a 30 éves egyesület jubileumi évének.
Először köszöntő beszédek hangzottak el – elsőként Dr. Ugodi Andreától, a Magyar Kormánytisztviselői Kar vezetőjétől. Az elnök asszony külön kiemelte, hogy már harmadik éve vesz részt ezen és más, a népfőiskola által szervezett rendezvényen, így mintha „hazajönne” az ismerős arcok közé.
Dr. Kancz Csaba főispán annak az örömének adott hangot, hogy a közigazgatás-tudós Magyary építő, szervező munkáját mindig méltóképpen ünnepelhetjük a 30 éves népfőiskola jóvoltából.
Dr. Veres Zoltán, Komárom-Esztergom Vármegye jegyzője elmondta: az 5 éven át működött Tatai Népfőiskola 150 végzett hallgatója számban ugyan csekély volt, de „erjesztő kovászként” működtek tovább a lakóhelyükön, szervezték a művelődést, a gazdaköröket, a vándorkönyvtárakat.
A köszöntők sorát záró Borsó Tibor, az MZNT elnöke a korabeli lapokból is idézett az alapításról: „Tatán népfőiskola nyílik meg 22 tanulóval, az ottani levente otthonban”. Sőt, azt is megtudhattuk egy másik lapból, hogy Benda Kálmán azért távozott a népfőiskola éléről 1943 elején, mert katonai szolgálatra hívták be.
Az ünnepi beszédet Dr. Márkus Mihály ny. református püspöktől, az MZNT tiszteletbeli elnökétől, egyik alapítójától és első elnökétől hallhattuk, akinek édesapja, Márkus Jenő református lelkipásztor a Tatai Népfőiskola megnyitását segítette. Szerinte mind a hajdanvolt Tatai Népfőiskolára, mind annak mostani, 30 éve működő utódjára az ismeretanyag átadásának új módja a jellemző – a tanulni vágyó saját, belülről jövő akaratára apellálnak a tanfolyamok, képzések. A látóutakat külön kiemelte beszédében a szónok: ezek „embertől emberig érő közösséget képesek teremteni, építeni”. A jövő feladatául pedig kijelölte a népfőiskola tagságának fiatalokkal való kibővítését.
Az elhangzott beszédek után a szónokok és a jelen lévő vezetők koszorút helyeztek el azon az emléktáblán, mely a 85 éve alapított Tatai Népfőiskolának állít örök emléket.
Szöveg: Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette
Fotók: Molnár Mónika