A soron következő Kárpát-medencei Hálózati Műhelynap házigazdái voltunk

A Lakitelek Népfőiskola Alapítvány bábáskodásával 2021-ben jött létre a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat, melynek az MZNT alapító tagja lett. A széleskörű együttműködés létrejöttének egyik fontos célja, hogy a folyamatos hálózati műhelymunka során megvalósuljon a tudásmegosztás, a közös gondolkodás, és mindeközben a tagok ismerkedése, a személyes és szakmai kapcsolódások erősödése is esélyt kapjon. Népfőiskolánk második alkalommal várta Tatára a kollégákat a közös eszmecserére, akik – a személyes beszélgetések alapján – ismét nagy örömmel készültek hozzánk, s ebben a város szépsége, a minden évszakban ugyanúgy jellemző vonzereje is szerepet játszott.

Február 13-án 13 fő érkezett hozzánk a kápolnásnyéki Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítványtól, a királyszállási Összetartozás Népfőiskolától, a Gróf Széchenyi István Népfőiskolától (Mezőörs), a Vasvár Népfőiskolától, a Martosi Népfőiskolától, az agyagosszergényi Közi Horváth József Népfőiskolától és a kiscsőszi Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskolától. Székhelyünkön, a volt Piarista Rendházban fogadtuk a vendégeket, s némi frissítő tea, kávé után elindítottuk a műhelynapunkat. Borsó Tibor elnök köszöntötte a vendégeinket, és beszélt elsősorban a 30 éves népfőiskola idei, jubileumi évéről, a legjelentősebb rendezvényekről. Röviden fölvezette a nap témáját is: a fiatalok bevonásának és közösséggé formálásának módszere és modellje, mely az MZNT sokéves szakmai tapasztalatából, programjaiból, pályázati projektjeiből formálódott egésszé.

Külön programpont lett volna Beke Márton közösségfejlesztő előadása („Miként szolgálhatja a közösségi tértervezés a fiatalok közösségfejlesztését?”), de sajnos az előadót helyettesítenünk kellett, így a vasvári Kovács István mutatta be a példaértékű és jó gyakorlatként is figyelemre méltó programot: a Közösség – Tér – Település olyan, kis településeket érintő lehetőség, mellyel az ifjúságot szó szerint megkérdezve és bevonva, tehát a demokratikus jogainak gyakorlására biztatva és tanítva gyarapodhat a hely egy-egy közösségi térrel. A bemutatott kis filmekben láthattuk, ahogyan a fiatalok a maguk sajátos igényei alapján kigondolják, átbeszélik, megtervezik és végül kezükkel megvalósítják a saját közösségi terüket, melyet aztán együtt használnak majd játékra, sportra, kikapcsolódásra, táborozásra, aktív időtöltésük helyszíneként. A fiatalok aktivizálásnak, bevonásának ez is egy kiváló példája.

Az MZNT részéről Hubik Mónika ugyanezen témakörben mutatta be a saját ifjúsági önkéntességi modellünket: az IKSZ Börzéket és a diákok iskolai közösségi szolgálatos munkáját, és a velünk s a többi fogadó szervezettel való kapcsolódásaikat. Két saját kis filmet is megnéztünk közösen – mindkettő a diákok motiválásáról, az önkéntesség hasznosságának, szépségeinek és személyiséget építő hatásának érzékletes bemutatásáról szól.

Az önkéntes modellünk kialakítása visszanyúlik két korábbi uniós projektünkig, melyek során kialakítottuk az „Ülj mellém!” és az „Önnek levele érkezett!” programokat az idősek digitális fejlesztése érdekében – de az önkéntes fiatalok bevonásával. Ezt az innovatív módszert nemzetközi szintre emeltük, s egy 16 részes jó gyakorlat gyűjteményben foglaltuk össze a 2023-ban lezárul nemzetközi Erasmus+ projektünk során, melyet Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette mutatott be röviden a résztvevőknek. Javasoltuk a partnereinknek a jó gyakorlataink megismerését és felhasználását – hiszen azok kiállták a nemzetközi megmérettetés próbáját is.

A közösen elköltött ebédet követően először megtekintettük vendégeinkkel a rendház kápolnáját, az épületünkben működő Peron Pop Zeneiskolát, majd Kovaliczky István várt bennünket a nemrégiben felújított TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeumban. Az előadás rendkívül érdekesnek, szemléletesnek bizonyult, s becsapós kérdésektől és vicces feladatoktól sem volt mentes. Megnéztük a Posztoczky Károly tárgyi hagyatékaiból összeállított interaktív csillagászati múzeumot, és a távcsőbe is belekukkanthattunk.

Az épület előtt közös csoportkép készítésével zártuk a napot – s mint az jól látható az arcokon, mindannyian igazi élményekkel gazdagodtunk.

Szöveg: Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette
Fotók: Molnár Mónika  

A soron következő Kárpát-medencei Hálózati Műhelynap házigazdái voltunk