III. Magyary emlékkonferencia

Héreg, 2024.03.26.

Magyary Zoltán és felesége, Techert Margit életük tragikus utolsó hónapjait (1944 októberétől) Héregen töltötték. Emlékkonferenciánkkal a tudós, egyetemi tanár házaspár emléke, szellemi hagyatéka előtt tisztelegtünk, immáron harmadik alkalommal.

III. Magyary emlékkonferencia

A kopjafánál

A nagyszabású rendezvény első állomásaként a Magyary Zoltán emlékhelyen gyűltek össze az emlékezők, hogy meghallgassák Nieszner József héregi polgármester gondolatait, majd elhelyezzék a kopjafánál a megemlékezés koszorúit a megjelent szervezetek vezetői, képviselői.

III. Magyary emlékkonferencia

Emlékkonferenciával emlékeztünk – értékes köszöntő gondolatokkal

A héregi Jókai Mór Kultúrház adott idén is helyet az emlékkonferenciánknak. Ezúttal Erős Gábor térségi országgyűlési képviselő nyitotta meg a programot, köszöntőjében utalva arra, hogy a tisztelet és a hagyomány egyszerre fémjelzi a közigazgatás-tudós emlékét őrző konferenciát. Dr. Fodor János, a Komárom-Esztergom Vármegye Kormányhivatalának főigazgatója Magyarynak a helyi fejlesztési tevékenységét emelte ki – Tata és Tóváros egyesítését és a Tatai Népfőiskola megalapítását. Popovics György, a Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzatának elnöke elsősorban köszönetet mondott mindazoknak, akik Magyary emlékének ápolásában vezető szerepet vállalnak – kiemelve a tatai Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaságot. Czunyiné dr. Bertalan Judit – az Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa, országgyűlési képviselő is szólt a konferencia résztvevőihez. Platon híres – és Magyary által is idézett -, a     megtanulható és megtanítható szakmákban s ugyanazon szakembereknek az államügyekben való vélemény-nyilvánításuk jogosságáról szóló idézetét olvasta fel a hallgatóságnak.      

Emlékkonferenciával emlékeztünk – érdekes szakmai prezentációkkal

Az előadások sorát Dr. Ugodi Andrea, a Magyary Kormánytisztviselői Kar elnöke nyitotta meg. Érdekes és egyben személyes felütéssel indította előadását: Bereményi Géza 1985-ben, Dr. Szaniszló József – egykori Magyary-tanítvány – emlékiratai alapján készült, nagy sikert aratott „Tanítványok” című filmjét még joghallgató korában látta, de most újra megnézte, készülve a konferenciára. A több idősíkon futó filmdráma szerinte élményszerűen, archív felvételekkel vegyíti a pontos korrajzot, a falukutató kört, a mester és tanítvány kapcsolatot és a mindennapos küzdelmeket. A Magyary személyéhez szorosan kapcsolódó filmre később többször is utaltak az előadók is, élve ezzel a lehetőséggel.

III. Magyary emlékkonferencia

Berta Kristóf, a Történelemtudományi Doktori Iskola doktorandusza, a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumának tagja „Benda Kálmán és Magyary Zoltán szakmai együttműködése” címmel foglalta össze a két gondolkodó szakmai kapcsolatát, külön kitérve a Tatai Népfőiskola megalapításában és működésében játszott szerepükre.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem ÁNK Magyary Zoltán Szakkollégiumától érkezett Ficzere Norman János Magyary Zoltánnak a közigazgatásbanvéghez vitt újításait taglalta, elsősorban a legfőbb műveiből merítve (például A magyar közigazgatás tükre; A közigazgatás és az emberek; Magyar közigazgatás).

A konferencia díszvendége, Dr. Navracsics Tibor közigazgatási ésterületfejlesztési miniszter is tartott előadást a konferencián „Közigazgatás-fejlesztés Magyary Zoltántól napjainkig” címmel. Először kiemelte: Magyary az „ember és a nemzet szolgálatában” álló „emberközpontú közigazgatás” megfogalmazásával máig ható szakmai feladatokat hagyott ránk. Térképekkel illusztrálva hallhattunk a régiók 2004 és 2022. közötti fejlettségi szintjéről, összevetve azokat az európai regionális versenyképességi mutatókkal. Előrevetítette, hogy a korábbi egyéni, pontszerű településfejlesztési tervek helyett, új megközelítésként a hatékony, hálózatos együttműködésen alapuló, térségi szintű fejlesztés kerül középpontba. Országos demográfiai tendenciák, a nagy-, közép- és kisvárosi vonzáskörzetek, perifériák, a városhálózat helyzetének ismertetése után vármegyénk és a Tatai járás fejlesztésének lehetőségeiről, annak jövőbeli irányairól is kaptunk összefoglalót a minisztertől.

III. Magyary emlékkonferencia

Dr. Veres Zoltán, Komárom-Esztergom Vármegye jegyzője a „Közigazgatás-fejlesztés Magyary Zoltántól napjainkig” című előadásában Magyary életművére (177 publikáció, 44 monográfia) „mint kimeríthetetlen forrásra” hivatkozva igyekezett bemutatni a korabeli és jelen korunk közigazgatásának Magyaryhoz kötődő főbb fejlődési irányait.

A záró előadást a konferencia házigazdája, Borsó Tibor, az MZNT elnöke tartotta „Hagyomány és innováció – 29 éves a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság” címmel. Népfőiskolánk névadójáról és a Tatai Népfőiskoláról mint fundamentumainkról szólt, valamint bemutatta a nagy múltú civil szervezet tevékenységi rendszerét, működését megalakulásától napjainkig. Dr. Nagyháziné Szabó Bernadette

III. Magyary emlékkonferencia