Öt ismert magyar nő

„A mai napig megfordul a fejemben, hogy elég jó vagyok-e” – öt ismert magyar nő a siker áráról

avagy sikeres nők az egyenlőtlenségről

Virág Judit galériatulajdonos rendkívül figyelemre méltó megjegyzéssel kezdte hozzászólását: milyen érdekes, hogy tőle oly sokszor megkérdezik, hogy hogyan tudja összeegyeztetni sikeres vállalkozói tevékenységét a családdal, a gyermekneveléssel – ugyanakkor ő még sosem hallotta ugyanezt a kérdést föltenni egy olyan férfinak, aki egyedül neveli két-három gyermekét, és helytáll a munkájában is. Kicsit mintha átsodródtunk volna a „másik oldalra”, és nem vesszük észre a sztereotípia ellentettjét, ami egyébként ugyanúgy működik, van, létezik.

Pácsonyi Daniella, a NLCafé főszerkesztője szerint jellemző vonása korunk sikeres nőinek, hogy nehezen fogadják el a sikert, nem érzik úgy, hogy ezt valóban ők és csakis ők, szellemi teljesítményükkel érték el. Felteszi a kérdést: vajon a sikeres férfiak is folyamatosan kételkednek önmaguk kompetenciájában, hogy jól csinálják-e tényleg, amit csinálnak.

Epres Panni modell azon nők nevében szólt, akik megpróbálnak megfelelni a családi, magánéleti és a munkahelyi elvárásoknak, ugyanakkor belátják, hogy mindent képtelenség tökéletesen összeilleszteni. Valahol kompromisszumot kell kötni, és ez legyen a nő választása.     

Ónodi Eszter színművész szerint okosan és kreatívan, de lehetséges egyensúlyba hozni a családot és a munkát: ha lehet, olykor bevihetjük gyermekeinket a munkahelyünkre, vagy a rövid munkaszünetekben beszélhetünk velük telefonon, esetleg még segíthetünk nekik a leckeírásban is ezzel a móddal.

Kálmán Olga szerkesztő-riporter csapatjátéknak nevezi a gyermeknevelés és a családi élet összehangolását: az anya és az apa előre megtervezi, ki miért és hogyan tud részt venni, besegíteni a család életében adódó bármilyen megoldandó kérdésben (többnyire a logisztika elve mentén).    

(Forrás: nlc.hu)