BESZÁMOLÓ a MZNT nemi esélyegyenlőség projektje alatt megvalósult rendezvényekről

Dátum, helyszín:

2019. november 27. – Tatabánya

A rendezvény címe:

Grundfos Magyarország – jó gyakorlat tanulmányút (28 fő)

2019. november 27-én, az atipikus műhelymunka utáni munkanapon hazai és határon túli szakemberek és álláskeresők részvételével valósult meg az a jó gyakorlat tanulmányi út, amely során a Tatabányai Ipari Parkban működő GRUNDFOS Magyarország Gyártó Kft. fogadott bennünket és osztotta meg velünk tapasztalatait. A céget, melyet a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom 2018-ban az év családbarát vállalatává választott, dániai anyavállalat hozta létre, s az alapítás óta két hazai telephellyel, Tatabányán és Székesfehérvárott működtet. Mint azt a látogatás során megtudtuk, a családbarát jelleg az alapítás óta a cég sajátja, hiszen családi vállalkozásként indult, ugyanakkor a cég filozófiáját a vállalati növekedés és a külföldi piacra lépés egyes jelentős mérföldköveinél újra és újra megerősítik. Emiatt a tervezéstől a döntéshozatalig a vállalati folyamatok teljes sorát áthatja az az attitűd, amellyel találkoztunk.

A vendéglátónk Takács Ágnes volt, aki a cég társadalmi kapcsolatokért felelős munkatársa, dán titulusa szerint nemes egyszerűséggel szociális munkás. Ágnes a HR osztályon belül sajátos szerepkörrel bír, ennek bemutatására és a családokkal való közös gondolkodás kialakulásának hazai történetére is fény derült. 

A találkozóra, melyen a megyei foglalkoztatási főosztály illetve hazai és felvidéki civil szervezetek képviselői is részt vettek, vendéglátónk kérésünkre szakmai partnerük képviselőjét is meghívta. Faragó István, aki a Stressz-M Kft. ügyvezetője maga is évtizedeken át dolgozott multinacionális vállalat munkatársaként, majd figyelme a társadalomtudományok felé fordult, s megállapította, hogy a vállalati jóllét alapja az egyéni jóllét. Kidolgozott egy olyan diagnosztikai rendszert, amelynek segítségével egyéni és szervezeti szinten mérhetővé, kimutathatóvá és kezelhetővé válik a stressz különböző területei. Ennek bemutatására és szakmai konzultációkra is sor került.  Szakmai partnerünk, az NSKI két munkatársa is bekapcsolódott.

A tanulmányi út utolsó programpontja az üzemlátogatás volt, amelynek során bejártuk a csarnokokat, megismerkedtünk a dolgozók munkakörnyezetével, munkafeltételeivel, körülményeivel, a jó gyakorlatok alapjául szolgáló igényekkel és a vállalat ezekre adott válaszaival. Alkalmunk nyílt beszédbe elegyedni az éppen pihenőidejüket töltő dolgozókkal, illetve a művezetők vezetésével bepillanthattunk az újonnan kialakított, CNC esztergapaddal berendezett, a duális képzést támogató tanműhelybe is.

A jó gyakorlatok összefoglalása mellett az üzemlátogatást követően Takács Ágnes hangsúlyozta, hogy a munkavállalók igényeihez és elvárásaihoz alkalmazkodva és lépést tartva a legmodernebb foglalkoztatási trendekkel, a vállalat a családbarát jelleg mellett fogyatékosság-barát szemlélettel is rendelkezik és igénybe veszi a senior foglalkoztatás lehetőségeit is. A Grundfos életében a dolgozóbarát kezdeményezések a mindenkori működés belső kohézióját adják, a wellbeing egyre inkább előtérbe kerül és alapnormává válik.